Vesile Aramak - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

VESİLE ARAMAK

 

İşte yukarıdaki ayetlerde vesile arayınız, Allahu Teala’ya yakınlık için dediği bunlardır. Bunlar ulema-i ümmettir. Bunlar arif-i billahdır. Bunlar her zamanda vardır. Nerede bulayım, deme. Sen cidden Allahu Teala’ya yakınlık diler isen, ya onu sana getirir, ya seni ona götürür, kavuşturur. Bunlar yeryüzünde her zaman bulunur. Hadis, Ebu Hureyre radıyallahu anh’dan rivayet edilmiştir:

 

اِنَّ اللّٰهَ يَبْعَثْ لِهٰذِهِ الْاُمَّةِ عَلٰى رَءْسِ مِائَةِ كُلِّ سَنَةٍ مَنْ يُجَدِّدُ اَمْرَ دِينِهَا

 

Tahkik, “Allahu Teala bu ümmete gönderir, her yüz senede bir kimse din işlerini yeniler, tazeler”[1] diye buyurmuştur. Ba’s eder, demektir. Peygamber, resul ba’s ettiği gibi ba’s eder. Bu ümmette bunlar mevcutturlar. Kur’an-ı Kerim’de: (Ali imran suresi ayet-104)

 

وَلْتَكُنْ مِنْكُمْ اُمَّةٌ

 

Yani sizden bir taife halkı Hakk’a davetle meşgul olanlar olur. Bunlar ehl-i haktır. Bunlar bu kimse din işlerini yeniler, tazeler, di-yor. Din işleri şeriat, tarikat, hakikat, marifet, zikrullah işleridir. Bu zat bunların hepsini tazeler. Şeriatı, tarikatı, marifeti, zikrullahın hepsinin erkanını bilen bir zattır, demektir.

İşte ihlaslı hakkı ile tarikatta çalışanların hallerini beyan ediyor.

Hadis-i Şerif:

 

اَلسَّمْتُ الْحَسَنُ وَالتَوَدَّةُ اِلَا اللّٰهِ وَالْاِقْتِصَادُ جُزْءٌ مِنْ اَرْبـَعَةٍ وَعِشْرِينَ جُزْءٌ مِنَ النُّبُوَّةِ

 

Manası: “Hakkı ile ihlaslı şeriatı tamam olarak tarikat yoluna gitmek ve Allah (c.c.) için sevişmek, malını sarf ederken iktisatlı, yani Allah yolundan başkasına gelince hesaplı, idareli olmak. Bunlar peygamberliğin yirmi dörtte biridir”[2]diye buyurmuştur.

 


[1] Ebu Dâvud, Melahim, 1, (4391).

[2] Ramuze’l-Hadis, c. 1, s. 214.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>