Namazda Hazur-u Kalb - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

 

NAMAZDA HUZUR-U KALB

 

Yukarıda yazıldı idi, yine tekrarda fayda var, inşaallahu Teala. Yani namazımızda, zikrimizde huzur-ı kalp ile dağılan kalbi toplayıp, huzurullahda tutarak, her halimde O Allah, beni görüyor, inancı ile dilden çıkanlar yalnız dil ağızda kalmayıp, kalbe inip, dilin ikrarı ile kalbin tasdiki ile huşu ve edep ile arzu ve maksadımızda tek isteklerimiz Allah’ın sevgisi ve rızası olsun, inşaallahu Teala. Yine şu hadis-i şerifi yazalım:

 

لاَيَنْظُرَ اللّٰهُ اِلٰى صَلٰاةٍ لاَيُحَضِّرُ الرَّجُلُ فِيهَا قَلْبَهُ مَعَ بَدَنِهِ

 

Yani, “bir kimsenin namazda ve ibadetinde kalp ile bedenini birlikte hazır bulundurmadığı namazına, ibadetine Cenab-ı Hak iltifat etmez”[1] buyuruyor.

İnsanlar içinde, bu kadar zikrin ne gereği var diyenlere ve nafile namazlara itiraz edenlere ve farz borcun var ise nafile kılın-maz, kılma diyenlere cevaplar: Biz bu kadar deliller ve kaynaklara, yukarıda yazıldı, biz diyoruz ki, hem kaza namazınızı kılın, hem de nafile namazlara ve zikrullaha çokça huzur-ı kalp ile devam edilsin ki, kalp sükunete ulaşsın, hem de kalp mutmain olsun. Çünkü Cenab-ı Hak Teala, kulum bana yakın olur nafilelerle, hatta onu severim, o Benden ayrı, ben ondan ayrı olmam. Arada sevgi başlıyor, hem de beni çok zikir edin, zikren kesira buyuruyor. Her kim benim zikrime i’raz eder, burnunu kıvırır, zikrimi sevmez, zikir edenleri de sevmez, huylanır, o bizim zikrimizi sevmez, uzak olursa, biz de bizi sevmeyenleri ve bizim zikrimizi sevmeyip, uzak olanların üzerine şeytanı musallat ederiz. Şeytan onun eşi, yoldaşı olur. Hem de onun yaşantısını sıkıntıya koşarız. Yaşantıları çok huzursuz ve sıkıntılı geçer. Huzurlu rahat yaşayamaz, rahatlık ve huzur bulmaz. Ömür fuzuli yerlerde geçer gider, kıymetini bilmez.

Cenab-ı Hak Teala ve Tekaddes Hazretleri buyuruyor ki, ne zaman kulumun meşguliyeti benimle meşgul olursa, benim ibadetime dalarsa, onun gönlünün arzusunu benim zikrime koyarım. O zaman o kulum ancak benim zikrimden tad, lezzet alır, başkalarından lezzet almaz olur.


[1] İhyau Ulumi’d-Din.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>