AİLE HAKLARI - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

AİLE HAKLARI

 

Din kardeşliği hakları, karı - koca arasında da vardır. Karı-koca arasında bunlardan fazla olarak riayet edilmesi gereken bazı haklar vardır. Burada şu iki hadisi zikretmekle iktifa edelim:

Zuhretü'l-Abidin'de anlatıldığına göre Hazret-i Resul Aleyhisselam buyurdu ki:     

“Mi'rac gecesinde bir kadın gördüm, saçından asmışlar, başında beyni fokurdayıp kaynar. Bir kadın daha gördüm, dilini ensesinden çekmişler, başından aşarı kaynar su dökerler. Yine bir kadın gördüm, memesinden asılmış, altında ateş yanar, bir taraftan da kendi etini yer. Bir kadın daha gördüm, elini arkasından çıkarmışlar, ağzına kaynar su dökerler, ateş ağzından ve burnundan, dışarı çıkar. Yine bir kadın gördüm, ateşten tabut içinde, elleri kelepçeli ve tabut onu durmadan sıkar.

“Bir kadın daha gördüm, ayağından asılmış, ellerini yer. Cehen­nem ehlinin yemesi ve giymesi ateşten olur.”

Bunun üzerine Hazret-i Fatıma radıyallahu anh, ayağa kalkıp dedi ki:

- Ya Resulullah! Bize haber ver ki, bunlara bu azap ne sebep­lerden oldu?

Resulullah buyurdu ki:

- Saçından asılmış olan kadın, dünyada hiç sakınmadan saçını gerekse mahrem olan yerlerini halkın görmesinden sakınmazlar o tiplerde kendilere nefsini terbiye edemiyen kimselerin şehvani gözleri ile bakmaları ve günah kazanmalarına sebep oluyorlar. Dili ensesinden çıkarılmış kadın, dünyada dili ile kocasına eziyet eder, onu kırar, incitirdi. Memesinden asılmış olan kadın, ko­casından izinsiz olarak başkasına süt vermiştir. Eli arkasından çıkarılmış olan kadın, kocasının malına hainlik etmiş kocasının malını parasını izinsiz harcar. Ateşten tabut içinde olan kadın; zina ehli olan kadınlardır. Ayağından asılmış olan kadın da, kocasının izni ve rızası olmadan evinden çıkan kadınlardır.”[1]

Tenbihü'l-Gafilin'de bildirildiğine göre Resul Hazreti. Buyurmuş ki: Beş kişinin namazı Hakkın dergahına ulaşmaz:

1. Kocasının rızası olmayan kadın.

Kocası ehli fasık günahtan sakınmayanlar varki zinadan sakın-maz, içkiden sakınmaz, kumardan sakınmaz, gıybetten, sakınmaz, haramdan sakınmaz böyle olan bir erkeğe sabır eder tahammül ederse çok mükafat alır. Namazlarıda indi Allah’da inşeallah kabul olur.

Böyle bu şekilde imanlı ibadetli olan bir kadın beyide önceki dediğimiz hallarda bulunur ise bu erkek o kadının hakkını zay etmiş olur. Çünkü erkekte her türlü gayri meşru hallar fiiller mevcut kadına lüzumu icab etmeyen yerlerde hakaret yapmasıda var kadınında buna sabırlı tahammüllü olup namusunu muhafaza eden bir kadını o gibi ahlaksız beyinin üzerinde hakkı var. Konular iyi ayıtlanıp iyi seçilmesi lazım.

Çünkü kadınlarında erkeklerinde iyileri var. Kötü huylu olanları var. Hz İmamı Ali kerremallahu veche bu konuda şöyle buyuruyorlar ki: Kadınların kötüleri o kadar kötüki çok yaşlı bir ihtiyar adamın sırtında ağır bir yük gibi yüktür. Kocasına cehennem kılavuzu. Kadınlarında iyileri o kadar iyidirki padişahın başındaki altın taç gibi dir. Beylerine cennet kılavuzudur. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz mübarek sözlerinde bu konuda çok güzel açıklamaları var.

Ümmetimin içinde kadınların en iyileri beyleri ile iyi huzurlu geçinirler. Ümmetimin içinde erkeklerden en güzel iyileride hanımları ile huzurlu güzel geçinenlerdir. İşte bu konuda kadınlar erkekler halları açığa çıkıp anlaşıldı. Diğer bir konuda kadının beyi Allah’ın sevmiş olduğu bir mü’min ehli takva şüphelilerden sakıncalı olan kimse ise bu kadın bunun kalbini kırar üzer karşı çıkar hürmetsizlik yapar ise bu kadın büyük hata günah cürüm işlemiş olur. Eğer pişmanlık gösterir bir dahi böyle hareketler yapmayacağına vaadiyle beyi ile helallaşir Allah’ada Cidden tevbe ederse inşeallah mağfiret olur.

2. Kaçmış olan köle.

3. Üç günden fazla kin tutanlar.

Bu konu Allah için Allah’ın sevmediklerine buğuz edip küsü tutmak ayrılır. Ancak hakiki mü’min kardeşlerine üç günden fazla küs durması caiz değildir.

4. Daima şarap içenler.      

5. Kavm ve cemaati imamdan razı olmayan imam.

Bu imam da bütün cemaatin önüne imam olur kendisinde takva şüphelilerden sakınma olmaz ise okuduğu Kur’an’a mağrurlanır. kibirli olursa Allah korkusu kısa, edep haya kısa, halkın malında tamahı olursa onların kalbinden Cenab-ı Hak ilmi hikmetini muhabbetini silip izale eder. Zaten Cenab-ı Hak sevmeyip bu halda olan kullarıda sevmez. Allah’a kullara sevilmek tamahı terk edip şüphelilerden sakınıp vera sahibi olursa hem Allah sever hemde cemaat sever.

 


[1] İmadu-l-İslam

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>