Tarikat Bahsi - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

 

TARİKAT BAHSİ

 

Bilal Babamın Şeyh Araması

Bilal Babam Anlattı:

Bir deli şeyh derlerdi tabancayı çıkarıp kendi ağzına takır takır sıkar, zikrullaha kalkınca yatırır müridini boğazlar kafasını bir kenara kor sonra da diriltirdi dedi. Bu kadar kerameti olmuşken en son dedi, sekiz dokuz saatlik köyden şehre merkeble kömürcülük yapmaya başlamış.

İkinci örnek bizim arkadaşlardan birisi Osmaniye’nin Kırmıklı köyünde bulundum. Bizim şeyhimiz burada seni tanıştıralım dediler. Olur dedim. Akşam geldik şeyhleri, müritleri oradalar, sofralar açıldı yemekler yenildi. Yemek kalkınca şeyh hemen sigara yaktı, müritler de yaktılar, evin içi dumandan çıkılmaz oldu. Halkın arasında alim ulama ismi sınıfıyla gezip dolaşanlara bu gibi hareketler yakışmaz dedim. O zaman Şeyh bana dönerek sen onu bana mı söylüyorsun dedi. Sana söylüyorum dedim. Gözünü yumdu bak kendine gel dedi ne hünerin varsa yap dedim, bende dayanacak yerlere dayandım, gözünü açdı bir şey de olmayınca sen beni biliyor musun ben kaçıncı makamdayım dedi? Sen şimdi şeytan makamındasın, senden evvel bu kadar Allah’ın sevdiği büyük şeyhlerimiz, pirlerimiz geldi geçti hangisi makamını söyledi dedim” dedi.

Şeyh aradığım zamanda bir kadiri şeyhini meth ettiler ata bindim gittim o şeyhi bulmak isteyenler dedi şeyhin bir çavuşu var onunla irtibata geçer onun vasıtasıyla şeyhe ulaşırlar şeyhin çavuşuyla dükkanında buluşmak üzere sözleştik oraya giderken kendim duyacak kadar Cenab-ı Hak’ka yâ Rabbî bu kadar Türkiye yi, Arabistanı, gezdigimi biliyorsun sırf senin rızan ve senin sevgin, ve sana kavuşmak için başka hiçbir maksadım yoktur.

Meşrebim kadiri tarikatı bunlarda kadiri tarikatından olduklarını söylüyorlar gidip bunlara teslim olacağım eğer bunların tarikatında senin rızan varsa beni teslim et; bunların tarikatında senin rızan yoksa beni teslim etme onların yanlış fiilleri varsa bana göster diye böyle kesiştim diyor vardım çavuşun dükkanına bir çavuş iki tane daha adam var üç taneler hoş beş merhabalardan sonra çok sürmedi (eskiden bu tiryaki olanların ceplerinde tütün tabakaları olurdu) ceplerinden tabakalarını, kağıtlarını, tütünü çıkardılar tütünün içine biraz da bir şeyler kırdılar o da esrarmış içtiler dedi o zaman kalben dedim ki yâ Rabbî ben sana kurbanım bunların hallerini Bana nasıl gösterdin ben zaman içinde araştırsam bunları göremezdim dedim.Şeyhlerine de gittim dedi şeyhlerin yanında da aynen böyle sardılar sigarayı evvela şeyhe sundular şeyh almadı şeyhin içtiğini bildim dedi hiç sigara içmeyen şeyhe nasıl içine esrar koyup da sunabilirler oradan geldim.

 Antep’te hacı nasır camisine namaza gittim bana yatsın namazından sonra şeyh camisine davetlisin dediler davete de icabet hak (davet olan yer günah cemaati ise gidilmez) yatsı namazından sora oraya gittim caminin avlusunun içinde hücreler var oraya toplanırlar ibadet sohbet zikir yaparlar.

 Hücreye girdim ki tahminen on beş yirmi adam ayaktalar duruyorlar üst başa da sakalsız bir adam oturmuş ayak ayağın üstünde dedi elinde de sigara o da onların şeyhi imiş dedi o onbeş yirmi kadar hepsi ak sakallı yaşlı adamlar böyle kıyamda duruyorlar beni de alıp karşısında oturttular ilahi, yine beni bir sarpla karşılaştırdın bakalım nasıl olacak dedim şeyh konuşmaya başladı müridin Allah’a kavuşma vasıl olma bahsine geldi orada bana bir söz sırası geldi dedim ki bir mürid evvela şeyhinde fani olur sonra Resulullahta fani olur ondan sonra Cenab-ı Hak’da fani olur.

 Bunları bu şekilde sırası ile söyleyince hoca efendi sende minarenin alemine çıkmaya dışından bir yol arıyorsun dedi ya nasıl olacak dedim ben bir gün şeyhimin yanında oturuyordum şeyhime dedim ki ben Muhammedi göremiyorum Muhammedi bir görsem Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem demiyor Muhammed diyor şeyhim dedi ki diyor sen Muhammedi mi görmek istiyorsun evet dedim yum gözünü dedi gözümü yumdum Muhammed karşıma geldi diyor ondan sonra nerede istesem gözümü yumsam karşımda diyor o zaman asabiyei diniyem kabardı dedi asabiyei diniyesi olmayanın dininden korkulur dedi (asabiyei diniye din için Allah için hiddetlenmek yoksa kendi nefsine ağır geldigi için değil,) o zaman, iki dizimin üstüne kalktım; elinde de sigarası ayak ayağın üstünde yanında da bir kedi onu okşarak seviyor böyle, yanını devirmiş vaziyette.

Hele şu gözünü tekrar yum, yine karşına gelecek mi dedim, gözünü yumdu evet karşımda dedi. O zaman ey dinsiz melun kafir herif, ayak ayak üstünde elinde sigara yanını devirmişsin Muhammed karşımda diyorsun dinsiz melun, Muhammed senin kapının hizmetkarı mı, dedim? Ötekilere de size Allah hiç akıl vermedi mi? Bir Avrupanın dinsiz zındığı gelmiş, sizin dininizle peygamberinizle alay ediyor, haberiniz yok, bunun karşısında ayakta duruyorsunuz Bu vaziyette elinde sigara yanını da devirmiş, Muhammed karşımda, diyor eğer ben onu görsem karşısında eririm dedim. O zaman dediki; ne yapalım hoca efendi biz de bu sigarayı içiyoruz dedi, bakın dedim ben gittikten sonra bu dinsiz, size benim sigarama kızdı, diyecek ben sigaraya kızmıyorum, sigara Allah’la kendisinin arasında bir fiili, kızdığım dinimizle Peygamberimizle alay ediyor dedim.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>