Yakîn - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

YAKÎN

 

Kalpteki gelenlerden altıncısı yakîndir. Bu kitabın evvelinde yakîn konusu geçmiş idi, yani yakîn denilen şu hadis-i kudsisinde Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor ki:

 

اَنَا سِرُّ الْاِنْسَانِ وَسِرِّى سِرُّهُ

 

Yani, “Ben, insanın sırrıyım ve sırrım onun sırrında-dır”[1]. Ulul elbab olup, Allahu Teala’nın bilenler dediği ve lüb sahibi ve akıl sahibi olanlardır. Sahib-i irşad bunlardır. Bu zatlar bu dereceye ne ile erdiler? Cenab-ı Allah’ın hidayeti, kendilerinin hüs-n-ü niyeti ve ihlaslı amel ve azimli gayretleri ve doğru istikametleri, şu ayet hükmünce sa’yu gayreti elden bırakmamışlar, azimli çalışmışlar: (Necm suresi ayet-39)

 

وَاَنْ لَيْسَ لِلْاِنْسَانِ اِلَّا مَا سَعٰىۙ

 

Yani, Biz insanları sa’y ve gayret için halk eyledik, buyuruyor. Yani ibadet ve taat yolunda sa’y ederler. Gece gündüz her zaman durmaya mecal yoktur. Hem zahir ile amele, hem de kalbin tasfiyesine çalışmışlar.

Kehf suresi 110. Ayet-i kerime’de buyuruluyor ki;

 

فَمَنْ كَانَ يَرْجُوا لِقَآءَ رَبِّهِ فَلْيَعْمَلْ عَمَلًا صَالِحًا وَلَا يُشْرِكْ بِعِبَادَةِ رَبِّهِٓ اَحَدًا

 

Yani, ma’bud bir olunca, her kimse ki, Rabbisinin rızasına ve cemaline nail olmak ümit ederse, Ameli salih işlesin. Bu ayetin hükmünce, amellerimizi riyadan, şirkten ari ve temiz olaraktan, Allah’ın rızası olarak böyle temiz, halis niyetle ihlaslı amel yap-mamız vacip oluyor.

 


[1] Ruhu'l-Beyan tefsiri c.3.s.8. (Beyrut), Cevahiru’l-Kur’an, s. 12.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>