Kabir Azabından Emin Olmak İçin - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

 

KABİR AZABINDAN EMİN OLMAK İÇİN

 

İmam-ı Ali kerremallahu vecheden naklen eylediği rivayetinde Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin, bir kimse iki rekat namaz kılsa, evvelki rekatında sure-i Mü’minun ayet bir:

قَدْ اَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَۙ

Birinci ayetinden başlayıp, surenin 22. Ayetine kadar:

وَعَلَيْهَا وَعَلَى الْفُلْكِ تُحْمَلُونَ۟

Okunur ve ikinci rekatında elhamdan sonra sure-i Furkan’ın 61. Ayetten başlar, işte ayetlerin evveli:

تَبَارَكَ الَّذ۪ي جَعَلَ فِي السَّمَآءِ بُرُوجًا وَجَعَلَ ف۪يهَا سِرَاجًا وَقَمَرًا مُن۪يرًا

Sonuna kadar devam eder. İşte surenin sonu:

فَسَوْفَ يَكُونُ لِزَامًا

Kadar okur. Her kim bu namazı huzur ve edep, huşu ile kılsa, o kimseden fakirlik gider ve o kimse cin ve insin mekrinden ve azab-ı kabirden ve feza-i ekberden emin olur ve yevmî kıyamette onun defter-i a’mali sağ tarafından verilir ve her ne kadar haris olmasa bile, ona kitab-ı mübin talim olunur ve Allahu Teala Hazretleri ona ilim ve hikmet bahşeder ve Nebisi sallallahu aleyhi ve sellem Hazretleri üzerine inzal buyurduğu kitapta, onu basiret üzere bulundurur ve Allahu Teala Hazretleri ona yevmî kıyamette hüccetini telkin eder ve onun kalbini nur-ı marifetle münevver kılar ve o kimse nas mahzun olduğu günde mahzun olmaz ve nasın korktuğu günde korkmaz ve Allahu Teala Hazretleri onun basar ve basiretine nur ata eder ve onun kalbinden dünya muhabbetini ve heves-i dünyayı giderir ve o kimseyi ind-i ilahisinde sıddıkin defterine kayıt ve ilhak eder, diye buyurduğunu haber vermiştir.

 

Hadis-i Şerif:

اَحْسَنُ النَّاسِ قِرٰٓاءَةً اَلَّذ۪ى اِذَا قِرَأَ رَاَيـْتَ اَنَّـهُ يَخْشَى اللّٰهَ

Yani, “Kur’an-ı Kerimi en güzel okuyan kimse o ki, Kur’an-ı Kerim’i okurken, kendini Allah’tan çok korkar görürsün. Ağır ağır anlamını düşünerek, korku ve edeple okuyan kimsedir.”[1]

اِذٰا اَحَبَّ اَحَدُكُمْ اَنْ يُحَدِّثَ رَبَّهُ فَلَيَقْرَأَ الْقُرْآنَ

Yani, “Sizden birisi Cenab-ı Hak ile münacat ve müka-lemeyi severse, huzur-ı kalp ile Kur’an okusun.”[2]

اَشْرَفُ اُمَّت۪ى حَمَلَةُ الْقُرْآنَ وَاَصْحَابُ اللَّيْـلِ

Yani, “ümmetimin hayırlı ve eşref olanı o kimse ki, Kur’an’ı huzur-ı kalp ile huşu, edeple okur ve Kur’an’ın ahkam emriyle amel edip ve ezberine alıp, mucibi ile de amel eder ve geceleri teheccüd namazına ve zikrullah ile geceleri ihya edenler,”[3] buyuruyor.

Hadis-i Şerif:

اِذٰا وَضَعْتَ جَنْبَكَ عَلَى الْفَرٰاشِ وَقِرَأَتَ فَاتِحَةَ الْكِتَابِ وَقُلْ هُوَ اللّٰهُ اَحَدْ فَقَدْ اَمِنْتَ مِنْ كُلِّ شَيْىءٍ اِلَّاالْمَوْتْ

 Yani, “uyku için yatağa yatarken, evvela bir Fatiha suresini, sonrada ihlas suresini okuduğu halde, ölümden başka her şeyden emin olursun,”[4] inşaallahu Teala.

Cuma günü kuşluk vaktinde dört rekat namaz, her rekatta bir Fatiha, bir ihlas, bir felak, bir nas okuyarak, dört rekatta bir selam ile kıldıktan sonra 70 (yetmiş) kere

سُبْحَانَ اللّٰهِ وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ وَلٰٓا اِلٰهَ اِلَّا اللّٰهُ وَاللّٰهُ اَكْبَرْ وَلٰاحَوْلَ وَلٰا قُوَّةَ اِلاَّ بِاللّٰهِ الْعَلِىِّ الْعَظ۪يمْ

“Subhanallahi velhamdulillahi vela ilahe illallahu vallahu Ekler, vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim.” Okursa, Cenab-ı Hak o kimseyi gelecek Cuma gününe kadar iki gün daha ileriye kadar yer gök mahlukunun şerlerinden muhafaza eyler, inşaallah.

 


[1] Kenzü’l-İrfan 1001 Hadis, s. 41/30, Ramuze’l-Ehadis, c. 1, s. 18/12; Camiu’s-Sağir Muhtasarı, c. 1, s. 97/149 (1: 190/252)

[2] Kenzü’l-İrfan 1001 Hadis, s. 41/232.

[3] Kenzü’l-İrfan 1001 Hadis, s. 42/233.

[4] Kenzü’l-İrfan 1001 Hadis s.43/244

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>