Tesbih Namazının Fazileti - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

TESBİH NAMAZININ FAZİLETİ

 

أَلاَ أَعْط۪يكَ أَلاَ أَمْنَحُكَ أَلاَ أَحْبُوكَ بِشَيْءٍ إِذَا أَنْتَ فَعَلْتَهُ غَفَرَ اللّٰهُ لَكَ ذَنْبَكَ أَوَّلَهُ وَآخِرَهُ قَد۪يمَهُ وَحَد۪يثَهُ خَطَأَهُ وَعَمْدَهُ سِرَّهُ وَعَلَانِيَتَهُ، تُصَلّ۪ى أَرْبَعَ رَكْعَاتً تَقْرَأُ ف۪ى كُلِّ رَكْعَةٍ فَاتِحَةَ الْكِتَابِ وَسُورَةً فَإِذًا فَرَغْتَ مِنَ الْقِرٰٓاءَةِ ف۪ى أَوَّلِ رَكْعَةٍ وَأَنْتَ قَائِمٌ تَقُولُ سُبْحَانَ اللّٰهِ وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ وَلٰٓا إِلٰهَ إِلَّا اللّٰهُ وَاللّٰهُ أَكْبَرْ خَمْسَ عَشَرَةَ مَرَّةً ثُمَّ تَرْكَعُ فَتَقُولُهَا وَأَنْتَ رَاكِعٌ عَشْرَ مَرَّاتٍ ثُمَّ تَرْفَعُ مِنَ الرُّكُوعِ فَتَقُولُهَا قٰٓائِمًا عَشْرًا ثُمَّ تَسْجُدُ فَتَقُولُهَا عَشْرًا ثُمَّ تَرْفَعُ مِنَ السُّجُودِ فَتَقُولُهَا جَالِسًا عَشْرًا ثُمَّ تَسْجُدُ فَتَقُولُهَا وَأَنْتَ سَاجِدُ عَشْرًا ثُمَّ تَرْفَعُ مِنَ السُّجُودِ فَتَقُولُهَا عَشْرًا فَذٰلِكَ خَمْسٌ وَسَبْعُونَ ف۪ى كُلِّ رَكْعَةٍ تَفْعَلُ ذٰلِكَ ف۪ى أَرْبَعَ رَكْعَاتٍ إِنِ اسْتَطَعْتَ أَنْ تُصَلِّيَهَا ف۪ى كُلِّ يَوْمٍ مَرَّةً فَافْعَلْ فَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَف۪ى كُلِّ جُمِعَةٍ مَرَّةً فَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَف۪ى كُلِّ شَهْرٍ مَرَّةً فَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَف۪ى السَّنَةِ مَرَّةً

Hazret-i Abbas radiyallahu anh’dan naklen haberinde, Resu-lullah sallallahu aleyhi ve sellemin, bil ki, seni ihya edeyim, o hasleti senin için söylüyeyim ki, sen onları işlediğin vakit, Allahu Teala Hazretleri senin günahının evvel ve ahirini, sağir ve kebirini, gizli ve aşikarını af ve mağfiret eder. Şu tertip üzeredir ki, her rekatta elhamdan sonra bir sure okursun. Sonra on beş kere:

سُبْحَانَ اللّٰهِ وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ وَلٰٓا اِلٰهَ اِلَّا اللّٰهُ وَاللّٰهُ اَكْبَرْ

Dersin. Sonra rükua varıp, rükuda iken, yine on kere:

سُبْحَانَ اللّٰهِ وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ وَلٰٓا اِلٰهَ اِلَّا اللّٰهُ وَاللّٰهُ اَكْبَرْ

Dersin. Sonra başını rükudan kaldırıp, yine on kere aynı tesbihi dersin. Sonra secdeye varıp, yine on kere aynı tesbihi dersin. Sonra başını kaldırıp, yine on kere tesbihi dersin. Yine secdeye varıp, on kere aynı tesbihi dersin. Sonra başını kaldırıp, yine on kere aynı tesbihi dersin. Bu dört rekatın her birisinde bu şekilde kılarsın. Bu namazı eğer her gün kılmaya kadir olursan, her gün kılarsın. Kadir olmaz isen, her Cuma günü bir defa, buna da kadir değilsen, ayda bir kere kılarsın. Ona da kadir olmazsan, senede bir kere kılarsın. Ona da kadir olmazsan, ömründe bir kere kılarsın,[1] diye buyurduğunu haber vermiştir.

Enes radiyallahu anh’dan naklen verdiği haberinde Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin, bir kimse Şevval ayında gerek gece ve gerekse gündüzünde sekiz rekat namaz; her rekatında Elham-dan sonra on beş kere kulhuvallahu ahadı okuyarak, sekiz rekat namaz kılsa, namazdan sonra yetmiş kere tesbih, yani:

سُبْحَانَ اللّٰهِ وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ وَلٰٓا اِلٰهَ اِلَّا اللّٰهُ وَاللّٰهُ اَكْبَرْ وَلٰاحَوْلَ وَلٰاقُوَّةَ اِلّٰا بِاللّٰهِ الْعَلِىِّ الْعَظ۪يمْ

Okusa, yetmiş kere de bildiği salavattan Peygamber Efendimizin üzerine salavat getirse, beni Hak Nebi ba’s eden şu bir Allahu Teala Hazretlerine kasem ederim ki, Allahu Teala Hazretleri şu namazı kılan kimsenin kalbinde ilim ve hikmet pınarları akıtır ve onun lisanına hikmeti söylettirir ve ona dünyanın da hastalık ve devasını gösterir ve beni Nebi ba’s eden şu bir Allahu Teala Hazretlerine kasem ederim ki, bir kimse şu namazı benim vasfet-tiğim gibi kılsa, o kimseyi Allahu Teala Hazretleri, onu mağfiret etmeyince, başını son secdeden kaldırmaz. Onu mağfiret eder ve eğer vefat eder ise, şehiden ve mağfuren vefat eder. (Gunyetu’t-Talibin)

Ve bir mü’min bu namazı sefere çıktığında kılsa, Allahu Teala Hazretleri her işlerini kolay ve asan eder. Eğer borcu var ise ödenir, inşaallahu Teala. Ve eğer haceti var ise, hacetini ona ihsan eder.

 


[1] Ğunyetu’t-Talibin, İhya-i-Ulumi’d-Din

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>