Tüm Kardeşlerimize Tavsiyeler - (UYARI)

                                  Tüm Kardeşlerimize Tavsiyemiz

Sevgili Peygamberimiz (sallallahu aleyhi vesellem) Abdullah ibn-i Abbas, Abdurrahman ibn-i Avf ve Üsame ibn-i Zeyd (radıyallahu anhum) tarafından rivayet olunan hadis-i şeriflerinde:

اِذَا سَمِعْتُمْ  بِالطَّاعُونِ  بِاَرْضٍ فَلَا تَدْخُلُوهَا وَاِذَا وَقَعَ بِاَرْضٍ وَاَنْتُمْ بِهَا فَلَا تَخْرُجُوا مِنْهَا

“Bir yerde veba (tedavisi bilinmeyen dermansız hastalık) olduğunu işittiğinizde oraya girmeyin. Siz bir yerde iken orada veba zuhur etmişse, kaçmak için oradan çıkmayın.” buyuruyor. Ramuze’l-Ehadis (c.1.s.50)

Aynı manayı ifade eden birçok hadis-i şerif, bulaşıcı hastalık bulaşmadan alınacak tedbirlerin ve alınan bu tedbirlere riayetin önemini anlatıyor.

Son günlerde yaygınlaşan ve henüz tedavisi bulunamayan salgın dolayısıyla devlet yetkililerin uyarılarına son derece dikkat edilerek alınan tedbirlere uyulması:

اَلتَّصَرُّفُ عَلَى الرَّعِيَّةِ مَنُوْطٌ بِالمَصْلَحَةِ

Raiyye (devlet yetkililerinin idaresi altında bulunanlar) üzerindeki tasarrufun meşruluğu maslahata dayanır.” fıkhi kaidesince VACİBTİR. Dolayısıyla bu tedbirlere uymamak VEBALDİR GÜNAHTIR.

Fıkıh kitaplarımızda şiddetli soğuk ve yağış ve hastalık tehlikesi bulunduğu zamanlarda Resulullah (sallallahu aleyhi vesellem) efendimizin ezandan sonra:

صَلُّوا فِي رِحَالِكُمْ

   “Bulunduğunuz yerde namaz kılın.” diye nida edilmesini emrettiği hadis-i şerifine binaen cemaate gitmemenin özür olduğu beyan edilmiştir.

Resmi kurumlarımızın açıklamalarına itibar edilerek herhangi bir paniğe yol açmadan tedbirimizi alıp musafaha, kucaklaşma ve toplu mekânlarda bulunmaktan sakınmalı ve geçici olarak cuma namazı ve vakit namazlarımızda camilerde toplu olarak cemaatle namaz kılınmama gibi tedbirlere riayet edilmelidir. 

Bizlerde mutad olarak yaptığımız sohbet programlarımızı KANDİL GECELERİ dâhil olmak üzere tehlike geçinceye kadar geçici olarak ertelemiş bulunmaktayız.

Allahümme ya Allah, ya Rabbi Habibin Muhammed (sallallahu aleyhi vesellem) hürmetine ve dua ettiğinde duasını kabul eylediğin dostlarının hürmetine cümlemizi Hâfız isminle hıfzı himaye eyle. Bu felaketten cümlemizi bir an evvel selamete çıkar ya Rabbi. Âmin. Ya Muin.  

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>