Yemin - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

YEMİN

 

Maide suresi 89. Ayet: Yani, Yemin eder, bir işi işleyeceğine veyahut işlemeyeceğine yemin etmektir. Bunun da hilafını, yani yemini bozarsa, keffaret lazım gelir. Keffaret de üç türlüdür: Bir, orta halli evlat ve ehlinize yedirdiğiniz taamdan on kişinin karnını doyurmak veyahut on fakire orta halli elbise giydirmek, veyahut bir köle azad etmektir. Eğer bunlardan aciz olursa, üç gün, ara verme-den, oruç tutar.

Hadis-i Şerif:

 

غَشِيَتِكُمُ السَّـكَرْتَانِ حُبِّ الْعِيشِ وَحُبُّ الْجَهْلِ فَعِنْدَ ذٰلِكَ لَا يَأْمُرُونَ بِاالْمَعْرُوفِ وَلَا يَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ اِلاٰ اٰخِرِهِ

 

Yani, “sizi iki sarhoşluk kaplar; biri yiyip içip, gece gündüz, hırs ve tamahla kazanç kazanmak sarhoşluğu; biri de cahillik sarhoşluğu ve işte bundan dolayı emri bil ma’ruf ve nehyi anil münkeri yapmazsınız.”[1]

Muhammed suresi, 7. Ayet:

 

يَآ اَيُّهَا الَّذِينَ اٰمَنُوٓا اِنْ تَنْصُرُوا اللّٰهَ يَنْصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ اَقْدَامَكُمْ

 

Ey ehl-i iman, Allah’ın dinine yardım ederseniz, Allahu Teala’da size yardım eder ve muharebe zamanındaayağınızı sabit kılar, kaydırmaz. Kulun Allah’a yardımı ne olabilir; din Allah’ın dinidir. Her kim Allah’ın emir ettiği dine ve kanunlarına hakkı ile uyar, neh-yinden hakkı ile sakınır ise ve Allah’ın kullarına aynısını öğretir, Al-lah’ın dininin muhafazasına çalışır, bekçiliğini yaparsa, Allah’ta bu gibi olanlara yardım edeceğini vaad ediyor. Allah’ın vaadi haktır. Çünkü ayette: (Nisa suresi ayet-122)

 

وَعْدَ اللّٰهِ حَقًّاۜ

 

buyuruyor.

İşte kısadan Avrupa devletleri birleşip, Osmanlı Devletine vur-dular; dedikleri gibi olmadı. Osmanlılar işte Allah’a imanla, Allah’ın dinine de bekçilik yaptıkları için altı yüz küsur sene saltanat sürüp, meyvesini yediler.

Sultan Muhammed Fatih Hazretlerinin sözleri:

 

İmtisal-i cahidu fillah oluptur niyyetim

Hamdü lillah var gazaya hezaran bin rağbetim

Enbiyavü evliyaya istinadım vardır benim

Himmet-i ricalullah ile ehl-i küfrü yere çalmaktır niyyetim

 

Cahidu fillah dediği, Kur’an’da cihad ayeti vardır. Himmet-i ricalullah dediği, hayatta bulunan evliyalardır. Enbiya dediği, ahirete gitmiş olan enbiyalardır.

 


[1] Münâvi, Feyzu’l-Kadir, c. 4, s. 402 (Mısır); Ebu Nuaym Hilyetü’l Evliya, c. 8, s. 48 (Beyrut); Deylemi el-Firdevsü bi Me’sûru’l Hıtab, c. 3, s. 105/4293 (Beyrut).

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>